Zabobony pojawiają się w przypadku różnych aspektów naszego życia. Większość z nich przyjmujemy za prawdę nawet nie sprawdzając źródła pochodzenia. Jest to duży błąd, ponieważ powoduje dyskredytację i pomniejsza ważne aspekty. Aby nie zakłamywać powszechnej wiedzy na temat biegania, warto sprawdzić kilka mitów, które wyrosły wokół tej dyscypliny.
Wytrzymałość butów jest zależna od tego, z jakiego tworzywa są wykonane, a także czy są one we właściwy sposób użytkowane. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy będziesz w stanie w nich przebiec tysiąc kilometrów, czy już po zaledwie 200 nie będą nadawały się do niczego innego, jak tylko do wyrzucenia do kosza. Nie wierz w zapewnienia producentów, którzy podają, że w ich butach przebiegniesz od 800 do 1200 km.
Wielu biegaczy w okresie jesienno-zimowym przenosi się do zamkniętych siłowni i biega na bieżni. Czy to umniejsza ich zasługi lub powoduje, że odbywają mniej wartościowy trening? Nie! W dodatku, biegając na bieżni można popracować nad techniką biegania i skupić się na tym, czego w terenie nie uda się wychwycić ze względu na nierówności terenu. Można ustawić dopasowaną do swoich potrzeb intensywność, łącznie z treningiem podbiegów. Choć podczas przebieżki na bieżni nie ubrudzisz się i na pewno nie zmokniesz, odbędziesz tak samo wartościowy trening, jak w terenie.
Bieganie samo w sobie nie jest powodem problemów z kolanami. To biegacz powoduje ich uszkodzenie, wskutek niewłaściwego przygotowania ciała do wysiłku fizycznego. Spięte mięśnie i nieodpowiednia technika biegania przez wiele lat dają o sobie znać właśnie poprzez dolegliwości w obrębie kolan.
Maraton jest dużym wyzwaniem dla każdego biegacza. Wymaga wzmożonych przygotowań. Zrezygnowanie z treningów na tydzień przed startem imprezy może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Rozluźniając swoje ciało i dając mu odpocząć, możesz zmniejszyć swoją szybkość, a tym samym nie będziesz w stanie podołać wyzwaniu związanemu z wyprzedzaniem zawodników czy wytrzymaniem morderczego dystansu. Spadnie także Twoja elastyczność mięśni, a to może przełożyć się na kontuzję.
Każdy organizm ma określone zapotrzebowanie energetyczne i choć podczas biegania spalamy bardzo dużo kalorii, nie oznacza to, że możemy się objadać słodyczami i fast foodami. U biegacza niezwykle ważna jest zbilansowana dieta, bogata w węglowodany, białka oraz tłuszcze.