Najczęstsze błędy biegaczy

Bieganie nie przynosi rezultatów, o których marzyliście? Czujesz się wyjątkowo zmęczony, a charakterystyczne endorfiny nie wypełniają Twojego ciała? To znak, że robisz coś złe. Poznaj najczęstsze błędy, jakie popełniają początkujący biegacze.

1.Zbyt intensywne tempo, niedostosowane do kondycji

Początkujący biegacze mają dużo werwy i chęci, aby pokonywać ograniczenia swojego ciała. Nie jest to jednak dobry sposób na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Trzeba zacząć od lekkiego treningu, przyzwyczajającego mięśnie do wysiłku, który dopiero ma nadejść. Należy słuchać swojego ciała i pokonywać kolejne bariery stopniowo, bez pośpiechu.

2. Zła regeneracja pomiędzy treningami

Początkowe efekty związane z bieganiem fascynują początkującego biegacza. Ma on wiele motywacji do dalszych treningów. Chce biegać każdego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że organizm ma swoją wytrzymałość i nie ma potrzeby biegania częściej niż trzy razy w tygodniu, jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Nie należy również biegać dwa dni pod rząd, ponieważ organizm nieprzyzwyczajony do wysiłku nie będzie miał szansy na regenerację.

3. Brak zmiany tempa

Raz masz lepszy dzień, raz gorszy. To naturalne. Należy więc dopasowywać intensywność treningu do tego, jak się czujesz. Nie biegaj na siłę sprintu, jeżeli czujesz, że dziś możesz pozwolić sobie jedynie na lekki trucht.

4. Brak rozgrzewki przed treningiem

Nierozgrzane i nieprzystosowane do dużego wysiłku fizycznego mięśnie to krótka droga do kontuzji. Bieganie ma być zdrowe dla Twojego organizmu i nie powinno być przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia. Zwróć uwagę na rozgrzewkę, jaką wykonujesz przed właściwym biegiem. Tutaj znajdziesz kilka wskazówek: https://www.youtube.com/watch?v=cq_x608g-5Q.

5. Brak rozciągania po treningu

Sztywność mięśni, przykurcze i wydłużająca się regeneracja to skutki niewykonania pożądanego stretchingu po treningu biegowym. Nie trzeba poświęcać na rozciąganie godziny. Wystarczy 15 minut, aby doprowadzić swoje mięśnie do odpowiedniego stanu. Tutaj znajdziesz kilka podstawowych ćwiczeń rozciągających: https://www.youtube.com/watch?v=XKnE8fn8nX8.

6. Zła dieta

Wysiłek fizyczny sprawia, że zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze wzrasta. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby dieta była odpowiednio zbilansowana, zawierała dużo warzyw, owoców oraz produktów pełnowartościowych.

7. Niewłaściwe obuwie

Wielu początkujących biegaczy nie przywiązuje wagi do obuwia, jakie ma na sobie w trakcie treningu biegowego. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ nieodpowiednie buty mogą być przyczyną bólów kolan oraz stawów, jak i kontuzji. Lepiej więc zainwestować w buty przeznaczone do biegania i zadbać o to, aby były wygodne.