Dlaczego warto biegać?

Dla wielu bieganie jest szansą, aby się odstresować, oczyścić umysł oraz zadbać o kondycję fizyczną. Wyruszenie w teren pozwala również skutecznie walczyć z rutyną. Poznaj powody, dlaczego warto biegać.

1.Oczyszczenie umysłu

Biegając możesz w skuteczny sposób oczyścić swoje myśli, pozbyć się codziennego stresu, jak i zapomnieć o troskach codzienności.

2.Poprawa wyglądu

Wysiłek fizyczny, jakim jest bieganie przynosi również efekty w postaci poprawy wyglądu. Twoje ciało staje się wysportowane, jędrne, a w dodatku można skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

Podczas biegania dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi, a to przekłada się na zwiększoną produkcję kolagenu, czyli czynnik odpowiedzialny za elastyczność skóry. Z upływem lat jest go coraz mniej, dlatego warto dbać o ciągłe pobudzanie go do działania. Tym samym oznaki starzenia się skóry będą znacznie mniej widoczne.

3.Poprawa zdrowia

Wiele badań udowadnia, że bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu II. Osoby chcące uchronić się przed osteoporozą lub już mające z nią problem również powinny włączyć tę aktywność do swojego życia. Trzeba jednak biegać po odpowiedniej nawierzchni, najlepiej po trawie lub bieżni, aby stawy nie ulegały uszkodzeniu i nadmiernemu obciążeniu.

Jeżeli zaczniesz biegać, dostarczysz do swojego organizmu również dużą ilość witaminy D pochodzącej ze słońca. Ochronisz się przed przeziębieniem, wzmocnisz swój organizm, jak i poprawisz odporność.

4. Poprawa kondycji

Biegając w różnym tempie, raz wolniej, raz szybciej pobudzasz do działania różne rodzaje mięśni. To wpływa również na kondycję, która już po kilku treningach będzie znacznie lepsza niż dotychczas.

5. Nauka dyscypliny

Aby osiągnąć wyznaczone w tym sporcie cele, wymagane są regularne treningi, jak i przestrzeganie określonych zasad, np. związanych z dietą. Trzeba będzie na stałe wpisać w swój codzienny harmonogram trening. Konieczne będzie więc znacznie lepsze zarządzanie czasem, jak i motywowanie się do działania, aby rozwój umiejętności biegowych był możliwy.

6. Po wysiłku zyskasz lepszy sen

Podczas aktywności fizycznej dotleniasz swój organizm, jak i zwalczysz z napięciem. To sprzyja walce z bezsennością, jak i pomaga poprawić komfort snu. Po przebiegnięciu kilku kilometrów zaśniesz jak niemowlak.

7. Skuteczna walka ze stresem

Każdego dnia jesteśmy uczestnikami wielu stresujących sytuacji, czy to w pracy, czy to w domu. Podczas biegania wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, dzięki którym naładujesz się pozytywną energią i przestaniesz się niepotrzebnie stresować. Bieganie jest niezawodnym lekiem na stres.

8. Twoje życie seksualne nabierze tempa

Biegacze mają podwyższoną pewność siebie, jak i poczucie własnej wartości. Nie stresują się i potrafią pozbyć się różnego rodzaju lęków. Mając pozytywne nastawienie do życia, zwiększa się również chęć na seks. Wraz z utratą kalorii, podwyższa się również poziom testosteronu. Prawidłowo działający układ krwionośny poprawia ukrwienie penisa, a tym samym podwyższa męską sprawność w sypialni.

9. Poznanie nowych terenów

Aby bieganie nie stało się monotonne, biegacze zwykle wyruszają w teren, a tym samym zwiedzają bliższą lub dalszą okolicę. Poza tym, biegać można dosłownie wszędzie, dlatego jest to świetna okazja do poznawania nowych zakątów.

10.Poprawa pamięci

Intensywny wysiłek ma zbawienny wpływ na pamięć oraz koncentrację. Udowodniono, że biegacze rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera oraz mają bardzo rozbudowane zdolności poznawcze. Aktywność fizyczna pozwala lepiej się uczyć, jak i znacznie więcej zapamiętywać.