Dystanse biegowe

Każdy biegacz dokładnie wie, czym jest sprint, maraton i półmaraton. Wielu niezainteresowanych dotychczas bieganiem może jednak nie wiedzieć, na jakich dystansach się one odbywają. Prześledźmy najpopularniejsze dystanse biegowe, z którymi można zmierzyć się w swojej karierze biegacza-amatora.

Biegi krótkie, czyli sprinty

Można tutaj wyróżnić:

  • bieg na 60 metrów,
  • bieg na 100 metrów,
  • bieg na 200 metrów,
  • bieg na 400 metrów,
  • sztafeta 4 x 100 metrów,
  • sztafeta 4 x 400 metrów.

Jak widać, dystanse te są naprawdę króciutkie, dlatego zadaniem biegacza jest tu przede wszystkim osiągnięcie jak najlepszego czasu i jak najszybsze dobiegnięcie do mety. Im więcej pary w nogach, tym lepiej.

Bieg dla każdego, czyli trasa 5-kilometrowa

Jest to idealny dystans dla początkującego biegacza. Wiele zawodów dla amatorów odbywa się właśnie na tym dystansie. Nie trzeba dużych przygotować, aby móc stanąć na starcie i z powodzeniem pokonać dystans. Wystarczą po 3 treningi w tygodniu przez ponad miesiąc, aby mieć formę dostosowaną do tej długości trasy.

Bieg o większym prestiżu niż 5-kilometrówka? Bieg na 10 km

Jeżeli biegasz już od jakiegoś czasu i chcesz sprawdzić się na trudniejszym dystansie o znacznie większym prestiżu niż 5 km, weź udział w zawodach, w których trasa wynosi 10 km. Jest to chętnie wybierany dystans zarówno przez początkujących biegaczy, jak i tych biegający już od dłuższego czasu.

Półmaraton, czyli forma przygotowania do maratonu

Biorąc udział w maratonie, trzeba przygotować się na niemały wysiłek. Zwykle całą trasę pokonuje się w 2 godziny, a jest to łącznie 21 km. Przygotowanie musi więc obejmować trening wytrzymałościowy, a także wyrobienie umiejętności właściwego rozkładania sił. Mówi się, że półmaraton stanowi preludium przed maratonem.

Maraton, czyli koronny bieg dla każdego biegacza

Jeżeli chcesz przebiec 42 km, musisz mieć przygotowany bardzo szczegółowy plan biegu obejmujący tempo biegu, taktykę, a także postępowanie w sytuacjach kryzysowych. Trzeba bardzo dokładnie prześledzić trasę i wyznaczyć odcinki, z którymi możesz mieć największy problem. Do tego biegu biegacze przygotowują się latami, a treningi odbywają praktycznie codziennie.

Ultramaraton, czyli bieg dla prawdziwych twardzieli

Ultramaratony dzieli się w różny sposób. Dostępne są trasy 50-kilometrowe, 100-milowe, ale także takie, które należy pokonać w określonym czasie: 6, 12 lub 24 godzin. Każdy z nich jest wycieńczający zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.